By Redakcia – Januára 4, 2017 – PC Revue
Odborníci na umelú inteligenciu už viackrát predikovali nástup sexuálnych robotov. Pritom vraj nejde o veľmi vzdialenú budúcnosť.
V decembri sa na Goldsmithovej univerzite v Londýne konala konferencia s názvom Láska a sex s robotmi (Love and Sex with Robots). Jeden z účastníkov David Levy, autor knihy o láske človeka a robota, predpovedal, že manželstvo človeka s robotom by mohlo byť legálne okolo roku 2050. Adrian Cheok, profesor počítačových vied na City University v Londýne a riaditeľ Mixed Reality Lab v Singapure, hovorí, že táto predikcia ani nie je taká pritiahnutá za vlasy.
„Mohlo by sa to zdať škandalózne, veď to bude len o 35 rokov. Ale pred 35 rokmi si ľudia mysleli, že homosexuálne manželstvá sú odpudzujúce,“ povedal Cheok, ktorý takisto vystúpil na konferencii. „Až do 70. rokov minulého storočia v niektorých štátoch neboli dovolené manželstvá medzi belochmi a černochmi. Spoločnosť však napreduje a zmeny prichádzajú veľmi rýchlo.“
Hoci manželstvo človeka s robotom nemusí byť legálne do roku 2050, Cheok je presvedčený, že ľudia budú žiť s robotickými partnermi už oveľa skôr. Dodáva, že sexuálny robot by mohol splniť mužské sexuálne fantázie, a podľa neho by manželstvo človeka a robota malo v drvivej väčšine pozitívny vplyv na spoločnosť.
Na trhu síce sú rôzne sexboty, ale ani zďaleka nepripomínajú ľudského sexuálneho partnera. Nejde o humanoidného robota schopného milostného vzťahu. Cheok verí, že najväčší technologický problém pri vytváraní robotického sexuálneho partnera nie je mechanika, ale vývoj potrebného softvéru pre robota, ktorý zvládne konverzáciu s ľuďmi. Len čo bude tento problém vyriešený, Cheok nevidí nijakú prekážku pre vznik ľúbostných románikov medzi človekom a strojom a prirovnáva lásku k robotom k citom, ktoré prechovávame k iným druhom, ako sú napr. mačky či iní domáci miláčikovia.
No právna úprava sa môže pohybovať aj opačným smerom – len čo sa láska a sex s robotom stanú reálnejšími, môže dôjsť k zákazu sexuálnych vzťahov medzi ľuďmi a strojmi. Zatiaľ to síce technológie neumožňujú, no podľa odborníkov je lepšie pripraviť sa na to vopred.