Committee

People Behind ACE 2015

 

 

General Chair, Steering Committee Chair

Adrian Cheok

Steering Committee

Teresa Romão

Steering Committee

Masahiko Inami

General Co-Chair

Mohd Shah Sunar

General Co-Chair

Ken Neo

Program Chair

Yoram Chisik

Papers Co-Chair

Ido Iurgel

Papers Co-Chair

Daisuke Sakamoto

Papers Co-Chair

Stuart Moulthrop

Workshops Co-Chair

Oskar Juhlin

Workshops Co-Chair

Clara Mancini

Workshops Co-Chair

Olivia Petit

Posters Co-Chair

Cristina Sylla

Posters Co-Chair

Farhan Mohamed

Creative Showcase Co-Chair

Yongsoon Choi

Creative Showcase Co-Chair

Lindsay Grace

Children Creativity Labs Co-Chair

Eva Cerezo

Children Creativity Labs Co-Chair

Jerry Allen Fails

Internet Chair

Gilang Pradana

Communications Chair

Emma Zhang

 

Program Committee :

Nuno Correia New University of Lisbon, Portugal
Chris Geiger FH Düsseldorf, Germany
Masanori Sugimoto Hokkaido University, Japan
Guenter Wallner University of Applied Arts Vienna, Austria
Anton Nijholt University of Twente, The Netherlands
Haruhiro Katayose Kwansei Gakuin Uniersity, Japan
Jens Herder FH Duesseldorf, Germany
Lennart Nacke University of Ontario, Canada
Eduardo Dias New University of Lisbon, Portugal
Sergi Bermudez University of Madeira, Portugal
Rui Prada IST-UTL and INESC-ID, Portugal
Hideyuki Ando Osaka University, Japan
Luca Chittaro University of Udine, Italy
Maic Masuch University of Duisburg-Essen, Germany
Ralf Doerner HS Rhein-Main, Germany
Staffan Björk University of Gothenburg, Sweden
Masood Masoodian University of Waikato, New Zealand
Monchu Chen University of Madeira, Portugal
Hornecker Eva Bauhaus-Universität Weimar, Germany
Fernando Birra New University of Lisbon, Portugal
Pedro Branco University of Minho, Portugal
Janet Read University of Central Lancashire, United Kingdom
Basak Senova NOMAD, Turkey
Paolo Petta Austrian Research Institute for Artificial Intelligence (OFAI), Austria
Wolfgang Mueller PH Weingarten, Germany

 

Reviewers

A. Augusto Sousa
Alex Mitchell
Alfie Abdul Rahman
Alke Martens
Ana Isabel Veloso
Andra Balta
André Pereira
Andrew Manches
Anke Lehmann
Anna Gergely
Anne-Gwenn Bosser
Antonio Roda'
Arindam Dey
Arvid Kappas
Ashlyn Sparrow
Athanasios Vourvopoulos
Augusto Esteves
Azrina Kamaruddin
Bill Kapralos
Bill Rogers
Bongkeum Jeong
Brendan Cassidy
Charlotte Robinson
Christian Pirchheim
Christian Reimann
Christiane Moser
Christopher Lindinger
Christos Gatzidis
Chung-Ching Huang
Clara Bonillo Fernández
Clemens Arth
Clint Zeagler
Conor Linehan
Cristina Manresa-Yee
Daisuke Iwai
Daniel Drochtert
Daniel Fitton
Daniel Rea
Daniela Markov-Vetter
David Carroll
David England
Dennis Kappen
Diego López-De-Ipiña
Diogo Cabral
Dirk Reiners
Edirlei Soares de Lima
Eduardo Dias
Eiman Elbanhawy
Elena M‡rquez Segura
Elena Navarro
Emanuela Mazzone
Emilia Pesonen
Enrico Costanza
Evangelos Niforatos
Fausto Mourato
Felipe Reinoso Carvalho
Fernando Nabais
Filipe Luz
Florian Berger
Franca Garzotto
Francisco Abad
Frank Nack
Fred Charles
Frutuoso Silva
Fusako Kusunoki
Gabriel Zachmann
Gareth Jones
Gavin Sim
Gavin Wood
Giancarlo Valentin
Gijs Huisman
Gilang Andi Pradana
Goshiro Yamamoto
Gualtiero Volpe
Guenter Wallner
Hartmut Koenitz
Haruhiro Katayose
Henrik Warpefelt
Hidefumi Ohmura
Hirokazu Kato
Hiroyuki Iizuka
Hiroyuki Kajimoto
Hiroyuki Mitsuhara
Hiroyuki Tarumi
Holger Reckter
Ichiroh Kanaya
Insook Choi
Ivan Walker
Javier Marco
Jeff Daemen
Jennifer Vonk
Jesus Ibanez Martinez
Joao Jacob
Joaquim Madeira
Joel Lanir
José Danado
José Luís Silva
Juan Pablo Hourcade
Julian Fietkau
Juliana Abu Bakar
Jussi Holopainen
JŸrgen Singer
Kaoru Sumi
Katharina Spiel
Katriina Tiira
Kazuki Takashima
Kazuyoshi Yoshii
Keiichiro Hoashi
Khiet Truong
Klaus Boehm
Knut Hartmann
Kohei Matsumura
Lars Andersen
Leonel Morgado
Lorna McKnight
Luís Correia
Luis Duarte
M. Carmen Juan
Mads Haahr
Maiga Chang
Manuel J. Fonseca
Marc Cavazza
Marc Herrlich
Marcello A. Gómez Maureira
Marius H. Braun
Marko Tandefelt
Marko Tkalcic
Markus Dahm
Mary Barreto
Masahiro Furukawa
Masanori Sugimoto
Masataka Imura
Max Birk
Max Krichenbauer
Mehmet Danyel Kemali
Michal Bida
Mitsuru Minakuchi
Monchu Chen
Monica Cameirao
Mónica Mendes
Motoko Okumoto
Nagisa Munekata
Nicolas Gold
Norhaida Mohd Suaib
Noris Mohd Norowi
Olli Leino
Óscar Mealha
Paolo Ruffino
Patricia Pons
Patrick Dickinson
Pedro A. Santos
Pedro Branco
Pedro Centieiro
Pedro Ribeiro
Pei-Yi Kuo
Petros Lameras
Phil Lopes
Pippin Barr
Polly Huang
Qian Ge
Rafael Fajardo
Ramon Molla
Ricardo Gutierrez-Osuna
Riccardo Berta
Rilla Khaled
Rita Borgo
Rita Pucci
Rob Lindeman
Rob Nadolski
Rob Thompson
Robert Allison
Robert Mcgrath
Rong-Hao Liang
Rui Jesus
Rui Nóbrega
Sabrina Hauser
Sandy Louchart
Sarah D'Angelo
Sean Mealin
Sergi Bermudez I Badia
Sharad Agarwal
Shigeyuki Hirai
Shoichi Hasegawa
Shwu-Ching Young
Simon Mccallum
Simone Kriglstein
Sofia Reis
Stefan Knauth
Stefan Rank
Stefan Schneegass
Susanna Paasovaara
Susanne Haake
Suzanne Macdonald
Svein-Olaf Hvasshovd
Sven Krome
Sylvester Arnab
Taciana Pontual
Teresa Chambel
Tetsuro Kitahara
Thomas Laubach
Tom Feltwell
Tom Vierjahn
Tonguc Ibrahim Sezen
Tsubasa Tanaka
Tsutomu Terada
Valentina Nisi
Volker Paelke
Winyu Chinthammit
Wong Seng Yue
Yuichi Itoh